Města | Mexiko
Centrum indiánského státu Chiapas se nachází ve výšce přes 2000 metrů nad mořem.

Doprava

Autobusy z Tuxtla Gutiérrez, Palenque i Comitán mají stanoviště na průběžné hlavní silnici asi 10min od centra.

Ubytování

Hotel Capri

Poloha viz LP, 180MXN za dvojlůžák se sprchou a záchodem.

Vesnice

V okolí San Cristóbal de las Casas se nachází několik vesnic s indiánským obyvatelstvem. Pro návštěvu vesnic se doporučuje místní průvodce. Není sice levný (120MXN) ale dokáže zasvěceně vysvětlit detaily a zvyky, které by jinak zůstaly utajeny. My využíváme nabídky Raúla (Alex&Raúl), který startují v 9:30 před kostelem na Zócalo a končí cca 13:30. Raúl mluví výborně anglicky, španělsky a i místním dialektem.

Chamula

Je třeba dodržovat určité omezení fotografování. Zejména je absolutně zakázáno fotit v kostele San Juan de Chamula, fotit různé obřady a lidi fotit pouze s jejich svolením. Raúl nedoporučuje dávat peníze žebrajícím dětem aby prý nechodili za školu (ale koupit si od nich suvenýry je paradoxně v pořádku).

Jazyk je založen na mayštině. Indiáni z různých vesnic mluví ale různým dialektem, který se pro ostatní absolutně nesrozumitelný. Obě obce obývají tzotzilové.

Jelikož se skupiny navzájem mezi sebou nedomluví tak je omezeno i vzájemné míchání. Vesnice tedy udržují více méně svůj "kmen" čistý. Zdejší mužský kroj tvoří vlněné svetry z bílé vlny, ženský bílé nebo modré blůzy.

Na hřbitově je oddělení zemřelých přirozeně a oddělení zabitých nebo tragicky zemřelých. Je zde také několik barev křížů, černá pro staré lidi, zelená pro mladé a bílá pro děti.

Ve vesnici probíhá příprava na karneval. S tím jsou spojené různé přípravné obřady. Vesnice má dva vůdce, civilního (starosta) a spirituálního, který se stará o obřady (cargos). Těch může být i více a mít na starost pouze specifické činnosti. To je funkce volená na jeden rok a velice prestižní. Takový vůdce se ale musí celý rok na vlastní náklady starat o obřady a konečný karneval, kompenzací je pro něj zisk z prodeje alkoholu a prestiž. Alkohol nabízejí ostatním účastníkům krojovaní "monkeys". Indiáni mají 5 svatých barev, které jim připomínají světové strany a pátá je zem/střed. Tyto barvy uctívají v mistním kostele (platí se malé vstupné). Kostel má ovšem uvnitř k našemu kostelu daleko. Unvitř nejsou žádné lavice ale prázdný prostor s podlahou posypanou jehličím. Po obvodu jsou ve vitrínách svatí, kteří mívají na krku pověšené zrcadlo.

Skupinky lidí pak mumlají různé zaříkávadla a uctívají svaté barvy. Ty ale symbolizují náhražky, tak například bílá (tortily) jsou svíčky, hnědou jež byla dříve uctívána speciálním alkoholem nyní nahradila Coca Cola. Dále je možno vidět i oranžovou Mirindu nebo Sprite.

Dále lze pozorovat různé ozdravovací rituály, kdy např. matka mává kolem dítěte živou slepicí aby se přenesla její síla na dítě. Tu potom ale musí zabít na svatém místě nad vesnicí. Svatá místa jsou na kopcích okolo vesnice a jsou symbolizovaná skupinou zelených křížů. Ty jsou hojně i ve vesnici. Kupodivu ale nepřišly se Španělama a křesťanstvím ale byly prý uctívány už dříve. Jinak podle Raúla je indiánům daleko bližší španělský katolicismus než americké agresivní protestantství. Prý nic z toho, co je zde možno vidět, není divadlo pro turisty a rituály probíhají v kostele 24hodin denně. Ale i tak je zkomercializovaná (žebrání, suvenýry).

Zinacantán

Tato vesnice už tak expresivní ale je přátelštější. Nemají zde karneval a podle Raúla lidé jsou zde více pracovití. Kostel také vypadá poměrně normálně už na zrcadla a svatá zvířata pod oltářem (jaguár, had, ...). Kromě toho je zde také škola. Zdejší tradiční oděv je růžové pončo se stříbrnými třásněmi (pok'ul), alternativní barva je nachová.

Ve vesnici lze celkem výhodně koupit tkané látky různých velikostí.

PřílohaVelikost
San_Cristobal-Alex_Y_Raul.gif75.75 KB