Města | Mexiko
Jedno z největších měst světa (20mil.obyvatel) se nachází v kotlině ve výšce 2200m obklopené horami. Stojí na místě obrovského vyschlého jezera Texcoco a historického Tenochtitlánu zničeného Cortésem. V aglomeraci žije přibližně pětina ze 100mil. mexických obyvatel.

Kotlina způsobuje trvalou inverzi a špatné rozptylové podmínky, takže okolní sopky nemusí být vůbec vidět. Reakcí výfukových plynů se slunečními paprsky ve vysoké nadmořské výšce dochází k vytvoření přebytku ozónu. Ve městě mohou od pondělí do pátku jezdit pouze některá vozidla v závislosti na poslední číslici SPZ.

Doprava

Nejlepším prostředkem je rozsáhlá síť metra. Na jeden lístek lze cestovat neomezeně dlouho až do výstupu. Jinak jezdí autobusy a zelené taxíky.

Město má 4 autobusové terminály (TAPO, Norte, Poniente, Sur). Další možnost jsou autobusy do Puebla, Cuernavaca, Pachuca, Querétaro a Toluca přímo od letiště Benito Juárez. Z letiště lze dojet do centra dojet metrem (pokud nemá víkendovou výluku) nebo taxi.

Zócalo

Na náměstí (Plaza de la Constitución) je velká katedrála Metropolitana (11-17, zdarma), na vých.straně Palacio National (Prezidentský palác) vstup zdarma po předložení pasu. Uvnitř se nacházejí muralistické malby od Diego Rivera s výjevy od Aztéků, conqisty, osvobození, Pancho Villa po Karla Marxe.

Uprostřed náměstí vlaje na obřím stožáru stejně obří národní vlajka. Na náměstí je výstup z metra stanice Zócalo.

Nedaleko je dlouho nejvyšší budova střední Ameriky Torre Latinoamericana. Ve 42.patře je ve výšce 139m vyhlídková plošina, otevřeno 9:30-22:30), metro Bellas Artes.

Potraviny

Asi 2 ulice od JV konce náměstí je velký supermarket Comercio Mexicana, jinak nikde nic.

Ubytování

Hotel Rioja

5e de Mayo, vedle Hotelu Canada, metro Allende, pokoj s TV a pěknou koupelnou s WC, výtah, pitná voda, 180MXN, 5min na západ od Zócalo