Krn/Monte Nero (2244m)

VHT a horolezectví | Slovinsko
Celodenní túra po frontové linii z 1.světové války.

Příjezd

Z údolí Soča z Tolmin nabo Kobarid po asfaltové silnici na parkoviště nad vesnicí Krn u chaty Zavetišče na Planini Kuhinja ve výšce cca 950m. Silnice je částečně úzká s velkým stoupáním ale pěkný asfalt.

Trasa

Po značené cestě kolem pastvim a salaší až na hřeben nad vsí Drežnica a dále k chatě Gamiščkovo zavetišče. Od chaty po skalách na vrchol, který se objeví až na poslední chvíli. Oficiální doba výstupu 3.5hod je poměrně předimenzovaná, dá se "normální" chůzí zvládnout o 45min rychleji. Z vrcholu kruhový výhled. Vrchol dobila italská armáda na začátku tažení v roce 1915 souběžným útokem ze dvou směrů, od Vršice přes Krnčicu a z našeho směru výstupu. Na vrcholu překvapili nepřipravené maďarské jednotky. Na místě chaty Gamiščkovo zavetišče postavili mezi válkami památník, který byl po navrácení území Jugoslavii odstraněn.

Pokračujeme sestupem do Krnska škrbina a výstupem na Batognica (2164m) (z Krnu 30min), kterou částečně Italové dobili postupem z Krnu. Na rozhlehlé vrcholové plošině se ale rakousko-uherské jednotky zachytily a fronta zde uvízla až do ústupu v roce 1917. Po celou dobu zde zuřila minová válka bez výrazného úspěchu. Okolí s množstvím kaveren, zbytků baráků, drátěných překážek, zákopů je pojmuto jako muzeum.

Pokračujeme sestupem pod Vrh nad Peski do suťové doliny Peski k jezeru Lužnica, po krátkém výstupu pokračujeme prudkým sestupem pod Stador, kde opět mineme frontovou linii, až k salaším na planině Leskovca. Pozn. horní spojka vedoucí po úbočí Stador vedeucí k sedlo Pretovč byla 10/2013 zavřena. Z Batognica cca 1hod.

Po prašné silnici dojdeme za 30min k výchozímu parkovišti.

Vybavení

  • baterka pro prohlížení kaveren
  • hůlky
PřílohaVelikost
krn-map.png355.62 KB