Persailhorn

VHT a horolezectví | Rakousko
Bezproblémová celodenní túra nebo náročný přechod v "Kamenném moři".

Příjezd

Na začátku vjezdu do města Saalfelden an Steinerner Meer z Lofer odbočka na Bachwinkl, kde je u potoka velké lesní parkoviště (850m).

Trasa

Nejprve po štěrkové silnici, pak po mostě přes potok a pěšinou lesem, popř. jinou stezkou pod nákladní lanovkou, na Peter Wiechenthalerhütte (1707m, 2hod, hodně frekventované). Odtud stoupáme k východu klečí rozcestí, vpravo traverz do jižního úbočí na ferratu. Další možností je pokračovat dále a vystoupit západním úbočím (údajně nechozené a ohrožené pádem kamenů) nebo ferratou v severní stěně (údajně trochu těžší než jižní). Všechny 3 cesty se spojí téměř na jednom místě ještě pod vrcholem, kdy následuje jedno těžší místo a pak výstup po hřebeni ke kříži a pak na vrchol (2347m, 2h30min). Výhledy hlavně k jihu a na sousední štíty, do "Kamenného moře" vidět není. Jižní ferrata je místy vzdušná, několik žebříků a stupaček, dobře zajištěno průběžným lanem, dopoledne první část je ještě ve stínu.

Návrat stejnou/modifikovanou cestou nebo je možno pokračovat dále nezajištěnou značenou stezkou Saalfeldener höhenweg na Mitterhorn(2491m) a Breihorn(2504m) a přejít na Riemannhaus (2177m, 2hod) (nešel jsem, únava přemohla vůli).

Celkový čas 8hod.

Vybavení

  • ferratový set
  • přilba
  • hůlky
  • voda

PřílohaVelikost
Persailhorn.png198.34 KB