Sierra de Guara

Voda | Architektonické památky | Španělsko
Řídce osídlené pohoří rozkládající se na jižním úpatí Pyreneje:Pyrenejí mezi městy Huesca a Aínsa. Nejvyšší hora Puntón de Gusta je vysoká 2078m. Je porostlé křovinatou vegetací a jsou zde olivovníky a mandlovníky. V roce 1990 zde byl vyhlášen Parque (natural) de la Sierra y los Cañones. V pohoří se nalézají hluboké rokle a tak se stalo Mekkou canyoningu.

V pohoří se také nacházejí historické nálezy jako jsou dolmeny, jeskynní malby a kostelíky.

Vesnice Sta.Maria de Buil (974m)

Pěkná poloopuštěná vesnice (dřívější centrum kraje Sobrarbe) v SV části pohoří. Ve vesnici se nacházejí dva románské kostelíky. Spodní "San Martin" je otevřený, horní zavřený a ve špatném stavu. Do vesnice se dá dostat makadamovou slepou silnicí, která odbočuje ze silnice Guaso-Arcusa.

Tozal de Mallata

Skalní malby v otevřených jeskyních v kaňonu Rio Vero. K jeskyni se dá dostat asi za 20min po prašné cestě od silnice Guaso-Barcabo-Asque, značeno dřevěnými kůly. Malby jsou chráněné mřížemi ale jsou pěkně vidět a dají se fotit. Eventuálně je možno zúčastnit se organizované prohlídky (2x denně).

Kaňon Barazil

Do obce Rodellar, kde je možno zaparkovat na příjezdové silnici. V kempu půjčovna neoprénů (4,5EUR za kus oblečení na den, 4,5EUR za batoh, 2EUR za barel, 2EUR za ponožky).

Voda je poměrně studená, tak osobně doporučuji 2 dílný neoprén a nějaké ponožky (aspoň z MOIRA). Helma je také vhodná. Lano není potřeba.

Ze středu vesnice na sever a do kaňonu Mascún k řece. Několikrát přes vodu podél lezeckých skal se dojde k vyvěračce Fuente de Mascún. Naproti je skalní okno. Na rozcestí doleva strží směr Barazil. Na vrcholu stoupání opět doleva, tentokráte dolů až k řece (cca 1,5hod). Dobré jít v pevných botách.

Odtud řekou dolů, zpočátku lehké tůňky, později se dostaneme k prvnímu pěknému chaosu balvanů. V něm je jedno místo kde se dá vyzkoušet skok mezi balvany (naštěstí nás zrovna zde došel instruktor s klienty, jako první bych tam neskočil) (dá se obejít) následují hlubší tůně a další chaos a opět tůně a kaskády. Zde několik míst na skoky. Závěrečný úsek je hluboká soutěska s kolmými stěnami, kterou je nutno překonat plaváním (300m).

Pěkný kaňon na první den a pro začátečníky. Malé nebezpečí vzestupu hladiny při dešti.

Čas v kaňonu 3h40

Na konci se přejde starý románský most a pak kus po silnici a stezkou (ukazatel) zpět do Rodellar (45min).

Alquézar

Město s domy z nepálených cihel ležící u kaňonu Río Vero s malebným náměstím a hradem