Monte Chiadenis (2490m)

VHT a horolezectví | Itálie
Kratší denní túra v pěkném prostředí po zbytcích pozic z 1.světové války.

Příjezd

Ze západu údolím Piavy nebo z východu přes sedlo do střediska Sappada (1350m?) a odtud odbočit (ukazatel Monte Peralba, Sorgenti del Piave) na uzoučkou asfaltovou silnici, která asi po 7km končí ve výšce 1800m na velkém parkovišti Casera. Silnice je sjízdná pouze pro osobní automobily, úzká místa na mostech, prudké stoupání a série protisměrných zatáček v 18% stoupání.

Trasa

Na parkovišti je přehledná mapa oblasti. Z parkoviště kousek zpět až k odbočce na cestu 173, která vede po pastvinách a lesem. U vodního zdroje s betonovou budkou se držet nahoru a nepodejít cestu. Pokud se stane, tak vlevo ve svahu je na stromku značka. Další nejednoznačné místo je po chvíli při vyústění na pěknou cestu vedoucí vzhůru. To je pravděpodobně stará zásobovací cesta na italské pozice nad Rifugio Calvi. Pokud tedy dlouho nebude vidět značka, mine se lavička s malým mužíkem vpravo od cestu, po průchodu mnoha serpentinami a traversem do zpětného směru, tak je třeba se vrátit. Lze projít lesem od lavičky s mužíkem přímo k východu, dokud se nenarazí na správnou cestu. Ta obchází svahy a stoupá až do "loveckého" sedla Passo dei Cacciatori/Jägerpass (2232m, 90min). Dále se pokračuje vlevo po hřebeni až k nástupu na ferratu (15min). Po cestě se dá dále dojít za 20min na sedlo Passo di Sesses (v mapě Kompass, Lienzer Dolomiten/Lesachtal č.47 to není naznačeno).

Vlastní ferratu je poměrně náročný ale pěkný výstup zářezem a komínem až na vrchol Monte Chiadenis. Zajištění je provedeno pouze průběžným ocelovým lanem bez (asi až 2 vyjímky) dalších umělých pomůcek. Jištění se vyznačuje obrovskými rozestupy mezi jednotlivými ukotveními. Na vrcholu jsou zachovalé zbytky italských pozic, kříž a vrcholová knížka (45min).

Sestup lehkou mírně exponovanou ferratou jištěnou opět průběžným lanem k chatě Rifugio Calvi (2167m, 45min). Na sedle nad chatou, kde končí ferrata, jsou pěkné zachovalé zbytky opevnění s několika kavernami.

Při dostatku času lze pokračovat přechodem Monte Peralba nebo jinak sestoupit za 40min po vozové cestě k parkovišti.

Vybavení

  • helma
  • vybavení na ferraty
  • pohorky

Poznámka:

Všechny časy jsou skutečné časy chůze z bodu do bodu (včetně krátkých zastávek na focení) s lehkým batohem a výškové údaje z mapy nebo výškoměru.

Při odjezdu se projíždí v Sappada kolem budky, která vypadá jako pokladna ale nezdá se, že je používaná.

PřílohaVelikost
MonteChadenis_map.gif30.69 KB