Hory 2009 - Samnaun

Vážení zalyžařivší i nezalyžařivší si kamarádi, kamarádky a kamarádčata,
tentokrát jsme pro vás vybrali další exotiku, středisko Samnaun (1800m) se nachází dokonce až za hranicemi EU, ve švýcarském kantonu Graubünden (GR, neplést s Řeckem, které leží jižněji). Každá oblast musí mít nějaké svá "nej", tato je největší oblast ve východních Alpách, nejekologičtější a měla první dvoupatrovou lanovku.

Ubytování

Máme jeden apartmán ve vesnici Ravaisch (Pozstrasse 19). Ubytování bude v sobotu po 14 hodině, uvolnění pokojů do 11 hodin další sobotu. V garáži je jedno parkovací místo, povlečení a osvobození od závěrečného úklidu už v ceně.

Mezi vesničkami v údolí jezdí zdarma ve dne skibus. Skibus jede až dolů do Pfunds ale na něj už bude třeba ukázat permici.

Lyžování

Samnaun je spojený s lyžařskou oblastí Silvretta Arena velkou patrovou kabinou, která začíná na protilehlé straně údolí. Větší část oblasti leží v Rakousku, kde je známé středisko Ischgl. Lyžuje se od 1400m do 2900m.

Další plánky.

Permici zde mají elektronické ale nepřenosné. Není jasné jak je nepřenosnost zajištěna, jestli podle čísla občanky nebo elektronické fotky. Papírové fotky tedy asi nejsou potřeba ale pro jistotu si je vezměte. Kromě (několika) denních, mají také permice odpolední od 11:30, od 14:00, na 5/7 dní, pro lokální vlek, chytače bronzu a pro pěší/lanový výlet do Isgchl.

V Samnaun-Compatsch je bazén, vstup 12CHF na 2,5hod.

Pořiďte si pojištění už doma, cestovce se nepodařilo sehnat informaci, jestli ve Švýcarsku už také znají pojišťovny.

Cesta

Jedeme Praha - Rozvadov - Regensburg - München - Garmisch-Partenkirchen (tady končí dálnice a máme šanci si v koloně prohlédnout v klidu krásy okolních chodníků, z auta ale raději nevystupovat, řádí tady gapa) - Fernpass - Imst - Landeck - Pfunds - Samnaun. V Imst, pokud si nechcete pro pár kilometrů kupovat rakouskou známku, nenajet na dálnicí ale jet po paralelní státní silnici do Landeck. Kolem něho je nový tunel (dalniční známka ???) ale my se raději pokocháme pohledem na místní hrad při průjezdu městem.


Zvětšit mapu

Samnaun jako bezcelní zóna má ceny PHM nejvýhodnější široko daleko (dnes sice již víme, že Livigno může být ještě levnější, ale tím jedinečnou si informaci nebudeme kazit, že).

Při zpáteční cestě 9 z 10 rakouských celníků doporučuje nechat nakoupený alkohol, cigarety a doutníky na sedadle ať se zbytečně nezdržuje hledáním.


Zvětšit mapu

Další info

Podle nejčerstvějších informací ve Švýcarsku už znají peníze, nezapomeňte si tedy z prasátka vybrat pár raps, movitější můžou přidat i franc svizzer.

V kantonu Graubünden se mluví výhradně retorománsky, pokud někdo pravidelně nečte jejich klasiky v originálu, přidáváme pár slovíček z televizního kurzu Tut bun:

Výrazy hodivší se lyžařům:

alv - bílý
naiv - sníh
scrotta da naiv - sněhová vločka
enviern - zima
ski - lyže
pendiculara - lanovka
sutgera - sedačka
muntogna - hora
pista - sjezdovka
blau - modrý
cotschen - červený
nair - černý
orantscha - oranžová
Svizra - Švýcarsko
Austria - Rakousko
tschiel - obloha
tschajera - mlha
sulegl - slunce

... na fakultativním výletu:

far spert - jedu, přidej
uv - vajíčko
revolta - vzpoura
abandunar - zanechat

Na sjezdovkách se budeme setkávat s přítulnými zviřátky:

chamutsch - kamzík
muntanella - svišť
vatga - kráva
chamel - velbloud
dromedar - hrbáč
strut - pštros
pavun - páv

Pro ubytování:

chasa - dům
isch - dveře
plaun - patro
letg - postel
tualetta - záchod
voda - aua

Pro gurmány:

tschadun - lžíce
furtgetta - vidlička
schanugl - nůž
chaschöl - sýr
latg - mléko
tschigulatta - čokoláda
ketschup - kečup

Pro lyžaře znalé PC:

fenestra - okno
mieur - myš
undatra - ondatra

Několik obtížnějších slovíček:

bus - bus
lampa - lampa
scola - škola

Pro pamětníky:

crutsch - háček
sdratsch - utěrka
cuvrida - krytka

Na závěr pár odborných:

eroport - letiště
urtgetta - SR71
falcun - F16
evla - F15
trais otgavel - 3/8

Další výrazy v rumantsch-tudestg slovníku.

Geocaching

GC150HZ GC19F89 GC11462 GC1K4CQ GC115BM

Zhodnocení a závěr

Co říci na závěr: 21.3.-28.3.2009.

Poznámky

Důležitá informace pro majitele monochromatických monitorů Herkules: linky na další stránky nejsou podtrženy ale jsou barevně odlišeny, klikejte tedy na zelený text. Pokud jste klikli na text a otevřela se vám jiná stránka, text byl zelený. Pozor, na monitory, které jsou monochromatické a mají zelené písmo. Tam platí, že ne každý zelený text, který kliknete, otevře další stránku. Pokud se tedy stránka neotevře, kliknutý text vlastně zelený není.

Pokud někoho hned netrrrrkne výše zmíněná gapa, je to vlastně taková slovní hříčka, jako např. "to jste mi teda chodec...". Gapa je celkem přítulná japonská obří opička, která bourá veliké japonské mrakodrapečky. No a jelikož jezdí do Grindelwaldu ve Švýcarsku hodně Japonců aby si vyjeli vláčkem na Jungfraujoch a Garmisch-Partenkirchen je v Německu na hranicích s Rakouskem a mají tam taky vláček, tak se to spojení přímo nabízí jako výborný vtip. Kromě toho se Garmisch-Partenkirchen běžně zkracuje jako Ga-Pa, no prostě "gapa jako Ga-Pa".

Cestovka