Kapverdy

Souostroví nacházející se 500km západně od Senegalu v Atlantickém oceánu byly dlouho portugalskou kolonií. Plnou samostatnost získaly až po karafiátové revoluci a pádu Salazarova režimu. Oficiální název zní República de Cabo Verde. Úřední řečí je portugalština, mluvená se ovšem dost odlišuje od spisovné.

Obyvatelstvo je převážně černošské, na SZ ostrovech mulatské.

Mezinárodní letiště (Aeroporto Internacional Amílcar Cabral) je na ostrově Sal (IATA kód SID). Z Evropy sem létají například portugalské aerolinie přes Lisabon, místní letecká společnost TACV, která létá do Mnichova a dále je možno využít charterové lety z Německa.

Mezi ostrovy létají TACV a lze koupit s mezinárodní letenkou kupón na určitý počet přeletů (2 cca 120€, 3 cca 150€). Lodní doprava funguje ale je značně pomalá a v případě velkých vln nemusí jet. Lodě jsou přeplněné a jsou prodlevy při nakládání a vykládání.

Ostrovy jsou sopečného původu s nejvyšší horou Pico de Vulcão (2829m) na ostrově Fogo (Oheň). Ostrovy mají problémy s vodou neboť roční množství srážek se pohybuje v rozmezí 100-300mm.

Sal

Santiago

Fogo

São Vincente

Santo Antão

São Nicolau

Literatura