Ulánbátar (Улаан Баатар)

Město, jehož název znamená v překladu „Rudý bohatýr“, vzniklo v roce 1639. Stará Urga nebo Ich Chüré či Nísle Chüre, jak se dříve Ulánbátar jmenoval, byla původně kočujícím sídlem knížat, mnohokrát se stěhovalo z místa na místo, než definitivně zakotvilo na dnešním místě. Více než 200 let byl sídlem bogdgegéna – hlavy žluté lamaistické církve. Toto malé, krajně zaostalé městečko s mnoha kláštery a typickými kolovými hradbami, se stovkami jurt a hliněných chatrčí bylo plně v moci církevních i světských feudálů a cizích obchodníků, kteří drancovali bohatství země. V roce 1911, po svržení mandžuské nadvlády a vyhlášení nezávislosti Mongolska, se stala Urga hlavním městem. Dnešní Ulánbátar se rozprostírá na 9000ha, leží 1300m nad mořem v údolí řeky Túl, lemované pohořími Bogd úl, Songino, Bajan Dzürch a Čingelté. Je to nejmodernější město Mongolska. V centru je mnoho domů sovětského stylu a okraj města je obklopen chýšemi a jurtami. Jen malá část ulic je asfaltována. Ovzduší je znečištěno popílkem z hnědouhelných elektráren.

Doprava

Funguje zde levná městská doprava. Autobusy jsou často vyřazené české Karosy i s nápisy „Nástup“, „Výstup“ a znakem dopravního podniku. Trolejbusy jsou rozvrzané čínské trosky. Jen trochu dražší jsou taxíky, na rozdíl od civilizované Prahy, je možnost předražení jízdy a okradení malá.

Ubytování

Ve městě je několik hostelů. Osobně máme dobrou zkušenost s UB Guest House, která je vedená Kimem z Koreje a jeho mongolskou manželkou. Hostel leží jinde než se píše v LP. UB zajišťuje auta i s řidičem na okruhy.

Sergelen Guest House vede Serge, který studovat v Československu a mluví česky. Podle mě ale od nás chytnul nejen řeč ale hlavně českou vyčůranost.

Výměna peněz

V Trade&Development Bank (Худалдаа Хөржлийн Банк) je možno vyměnit šeky AMEX nebo vybrat peníze z ATM (pouze VISA). U EC/MC je možný Cash Advance v bance Golomt (Голомт).

Nákupy

Potraviny je nejlépe nakoupit na trhu (SZS) (Bombogor) od centra. Na východ od centra je v moderní čtvrti velké nákupní centrum Sky Shopping Center, kde lze koupit i „nadnárodní“ potravinami a jiné zboží. Ceny jsou ovšem také „nadnárodní“. V prodejně map lze koupit celkem podrobné mapy silnic i jednotlivých oblastí.

Trh (Төвийн зах)

Obrovský trh, kde je možno nakoupit téměř cokoliv, suvenýry, starožitnosti, sedla, motorky, oblečení, boty, stany atd. Platí se malé vstupné a fotografování není doporučováno. Pozor na kapesní zloděje.

Státní obchoďák (Удсын Их Дэлгуур)

Velký obchodní dům, kde lze koupit suvenýry, elektroniku i potraviny. Z potravin bylo zajímavé pravé české „Old Czech Beer“ se Svatým Václavem na etiketě.

Kláštery

Na začátku 19.století sloužilo 100 klášterů na 50tis. obyvatel. Skoro 50% populace tvořili mniši. Během čistek podle Stalinovo vzoru byla ve 30.letech 20 stol. většina klášterů zničena. Mniši byli zavražděni nebo odvlečeni do táborů, protože se nechtěli vzdát své víry a životního stylu.

Zimní palác Bogd Khaan (Богд Хааны Өвлийн Ордон)

Postaven v letech 1893 až 1903. Dvacet let zde žil osmý mongolský dalajláma (žijící Budha) a poslední král Jabtzun Damba Hutagt VIII. Po změně režimu zde vzniklo muzeum. Letní palác na břehu Tuul Gol byl srovnán se zemí. Základ tvoří 6 chrámů.

Gandantegchinlen Khiid (Гандантэгчинлэн Хийд)

Největší a nejdůležitější klášter v Mongolsku. Stavba začala v roce 1838 čtvrtým Bogd Gegen, ale dokončen byl až pátým Bogd Gegen Chiltem Jigmid Dambijsntsan. V hlavním chrámu stával 20m vysoká, zlatá a bronzová socha Avalokitesvara (janraising). Po roce 1937 jako mnoho jiných byla i tato sověty odvezena do Leningradu. v říjnu 1996 po 6 letech práce zde byla zasvěcena nová socha Dalajlámou. Současná měděná socha je vysoká 25m a váží 20 tun.

Památník Zaisan (Зайсан толтои)

Na kopci jižně od města je Rusy postavený památník neznámým vojínům a hrdinům různých válek. Z vrcholu je pěkný panoramatický výhled na Ulánbátar.

Příjezd: Autobusem č.7, vystoupit za řekou u Zemědělské univerzity nebo taxíkem

Sükhbaatar (Сухбаатарын талхай)

V revoluci v červenci roku 1921 zde v centru vyhlásil Damdiny Suchbátar nezávislost na Číně. Náměstí nese od té doby jeho jméno a jeho sochu na koni. Zde se v roce 1989 konaly protesty proti komunistické vládě. Dnes je na náměstí konají ceremoniály i rokové koncerty. Severně od sochy je budova parlamentu před kterou je Suchbátarovo mauzoleum postavené v roce 1921. Severovýchodně od sochy je Palác kultury. Na jihovýchodním rohu stojí budova státní opery a baletu. V severozápadním rohu je budova Golomt bank s Národním historickým muzeem.

Přírodovědecké Muzeum (Байгалын Түүхийн Музей)

Expozice muzea obsahuje tří oblasti: flora, fauna a geologie Mongolska. V geologické části je sbírka meteoritů. Nejvyhledávanější exponáty tvoří dvě kompletní kostry pravěkých ještěrů, které byly nalezeny v poušti Gobi v Bayanzag - Tarbosaurus – 15 metrů vysoký a vážící 4-5 tun, Saurolophus – 8m vysoký. Mezi další exponáty patří zkamenělé dřeviny, dinosauří vejce.

Fotografování v dinosauří místnosti pouze za dolarový poplatek (stálý dozor).

Národní historické muzeum (Түүхийн Ундэснийн Музей)

V muzeu jsou k vidění sbírky hornin, zkameněliny jelenů a dalších zvířat. Pohřebiště Hunů a Ujgurů, krojů, obleků, klobouků a šperků jednotlivých mongolských etnických skupin, ukázky tradičního zemědělství, hudebních nástrojů a buddhistických nástrojů.